Kakve su plate u Sloveniji
Jedina država bivše Jugoslavije koja ima prosečnu neto platu
veću od 1.000 evra u stalnoj je potrazi za radnicima, a geografska blizina,
ekonomska razvijenost, istorijske veze i udobnost življenja u ovoj članici EU
privlačna je za mnoge naše ljude.
Najpopularniji su poslovi za kandidate nižeg obrazovnog profila, poput vozača, kamiondžija, prodavaca, parketara, električara, mehaničara, stolara, obezbeđenja, čistača, kelnera... Od zanimanja koja zahtevaju visoku stručnu spremu, na prvom mestu su lekari, a na drugom inženjeri. Pored lekara veoma su traženi bolničari, medicinske sestre, laboranti i ostala zanimanja iz korupsa zdravstvenih usluga i zdravstvene zaštite. Tu su i programeri, ali i frizeri, sekretari i drugi administrativni radnici, kuvari, majstori za burek, varioci, kontrolori kvaliteta, ekonomisti, profesori muzike, pedagozi, vaspitači u predškoslkim ustanovama...
Kako naći posao? Najlakše je preko oglasnog portala Evropske unije za mobilnost (EURES), a druga adresa je Zavod za zapošljavanje Slovenije, koji objavljuje i listu deficitarnih delatnosti po regionima zemlje.
Dozvola
za rad
Ukoliko
imate pasoš bilo koje EU zemlje (osim Hrvatske), dozvola za rad vam nije
potrebna, već vas poslodavac samo prijavljuje nadležnim organima Ukoliko imate
pasoš Hrvatske, znajte da će za radnike s pasošem te zemlje od 30. juna 2018.
važiti ista pravila kao i za ostale EU zemlje, ali do tada i Hrvatima je
potrebna dozvola za rad, koju reguliše poseban sporazum između Hrvatske i
Slovenije. Građani Srbije spadaju u red takozvanih "trećih zemalja"(
ne pripadaju ni EU niti zoni Šengena), pa im je neophodna radna dozvola za
svaku vrstu rada, makar bio i sezonski. Radna dozvola se izdaje na molbu
poslodavca, i to u zavisnosti od uslova na tržištu rada, odnosno da li je za
posao koji ste dobili manjak radnika u Sloveniji. Ukoliko se utvrdi da je to
zanimanje deficitarno i da za to radno mesto nema domaćih kandidata, procedura
dobijanja dozvole je relativno jednostavna. Postoji više vrsta dozvola:
- dozvola za zaposlenje - nju dobijate na godinu dana, traži je u vaše ime poslodavac, a ona traje samo dok obavljate baš taj posao, kod baš tog poslodavca. Ako promenite posao ili poslodavca, dozvola više ne važi
- dozvola za rad - izdaje se za sezonski rad, obrazovanje, osposobljavanje, dodatno obrazovanje... Ako je reč o sezonskom radu, za građevinare ta dozvola važi devet meseci, a za sve ostale poslove (poljoprivreda, ugostiteljstvo), šest meseci u kalendarskoj godini. Posle isteka dozvole za sezonski rad, sledi međupauza, u toku koje radnik ne može da dobije nijednu drugu dozvolu za rad.
- lična radna dozvola - ukoliko u Sloveniji planirate da započnete svoj posao, odnosno da se samozaposlite, možete da dobijete ovu dozvolu na period od godinu dana ili tri godine, ali za ovu drugu potrebno vam je da ste u braku sa slovenačkim državljaninom, da ste potomak slovenačkog iseljenika, i slično. Dobra strana lične radne dozvole je što vas ne vezuje za jednog poslodavca, već ste slobodni da birate i menjate poslove i poslodavce, bez bojazni od gubitka dozvole.
source: blic.rs
Comments
Post a Comment