Luxemburg: kako do posla ?

Luksemburg spada među zemlje s najvišim životnim standardom i rastućom ekonomijom, u kojoj živi 30 odsto stranaca. Među njima je znatan broj onih koji su stigli s prostora bivše Jugoslavije.






U Luksemburgu, koji ima oko 600.000 stanovnika, živi 180 nacija. Od ukupnog broja stanovnika, njih 43 odsto ne poseduje luksemburško državljanstvo, a računa se da tek oko 15 odsto ljudi koji trenutno žive i rade u Luksemburgu ima luksemburške korene.

Zanimljivo je da u Luksemburg svakog jutra na posao dolazi oko 100.000 radnika iz Nemačke, Francuske i Belgije. Posebni zakoni o pravima i obvezama useljenika ne postoje, pa se omogućava stranim državljanima isti radno-pravni i socijalni tretman kao i za sve ostale građane.
U ovoj malenoj državi, ukupni bruto društveni proizvod je 14 milijardi dolara, po glavi stanovnika oko 40.000 američkih dolara, što zemlju svrstava medu najbogatije države sveta.

Prema podacima EURES-a, europskog portala za poslovnu mobilnost, u zemlji s najvećim BDP-om po glavi stanovnika, Luksemburgu, trenutno je najtraženiji posao menadžera prodaje i marketinga. Osim toga, traženi su radnici u uslužnim djelatnostima i prodaji, IT stručnjaci i stručnjaci komunikacijskih tehnologija, konobari i bartenderi... Ako ste stručnjak na nekom od ovih područja, možda ste odlučili krenuti put Luksemburga u potrazi za poslom.

Radna dozvola

Hrvatski radnici u prvoj godini zaposlenja u Luksemburgu moraju dobiti radnu dozvolu jer se do 1. srpnja 2015. na naše građane primjenjuju se prijelazna pravila. Iznimka od pravila su studenti, članovi obitelji građanina EZ koji je stalno nastanjen u Luksemburgu i nije obveznik radne dozvole, znanstvenici, visokokvalificirani radnici, samozaposleni radnici...
U Luksemburgu bez radne dozvole možete boraviti najviše 90 dana. Ako se želite prijaviti za radnu dozvolu, prijavu šaljete u Direction de l’Immigration (Immigration Directorate) . Više o procesu prijave za radnu dozvolu OVDJE.

Kako naći posao?

Portal EURES savjetuje luksemburški zavod za zapošljavanje ADEM (Agence pour le Developpement de l’Emploi). Da bi pogledali listu slobodnih radnih mjesta ne morate biti prijavljeni. No, ne možete ih vidjeti na njihovoj web stranici. Oglasi se objavljuju i u nacionalnim medijima poput Luxemburger Wort, La Voix (subotnje izdanje)... Zatim, na privatnim internetskim stranicama i web stranicama velikih tvrtki i agencija za zapošljavanje.
Kako bi našli posao u Luksemburgu, možete se registrirati i kod neke od agencija koje vam traže privremeno zaposlenje. Njihov popis možete pronaći na stranici ULEDI (Union Luxembourgeoise des Entreprises de Travail Intérimaire).
Naravno, opcija je i otvorena molba velikim tvrtkama.
Kako se prijaviti za posao?

EURES savjetuje da se vaša prijava za posao sastoji od molbe i CV-a. Molba bi trebala biti osobna, pažljivo napisana, relevantna i trebala bi se isticati. Morat ćete pokazati koliko razumijete radno mjesto za koje se prijavljujete, navesti svoje prednosti i kvalitete koje odgovaraju radnom mjestu. I, na kraju, morate opisati svoju motivaciju za rad u toj tvrtki. Molba bi trebala biti napisana rukom, na jeziku na kojem je objavljen oglas za posao. Ako šaljete otvorenu molbu, neka bude na francuskom ili engleskom, ako se prijavljujete u multinacionalnu korporaciju.

Uz CV se uglavnom prilaže fotografija. CV se sastoji od jedne do dvije A4 stranice na kojoj opisujete svoje obrazovanje, radno iskustvo, jezike, kompjutorske i uredske vještine i interese.
Kada se prijavljujete za posao u Luksemburgu, mnogo će vam pomoći ako govorite više jezika. Francuski, engleski, njemački i luksemburški su, ovisno o poslu za koji se prijavljujete, ili ključni ili, barem, cijenjeni. Ako znate nizozemski, talijanski, španjolski ili portugalski, to će vam biti plus. Zaključno, da bi imali kakvu-takvu šansu za posao trebali biste dobro znati barem dva jezika, od kojih bi jedan trebao biti službeni u Luksemburgu (luksemburški, francuski ili njemački).

Više informacija o uslovima za zapošljavanje stranih državljana u Luxemburgu možete pronaći na: http://ec.europa.eu/eures

source: posao.hr

Comments

Popularni postovi

Želite li raditi u Nizozemskoj?

Kako se zaposliti u Švedskoj

Kako tražiti posao u Španiji