Kako tražiti posao u Španiji

Ovim člankom bih pokušao da pomognem ljudima koji su se našli u situaciji u kojoj sam ja bio kada sam odlučio da emigriram u Španiju. Predpostavljam da bi moje iskustvo najviše koristilo ljudima koji se bave računarstvom, ali ću se truditi da uopštim makar toliko da pokrije i neka opšta mesta.










Prvo bi valjalo napomenuti ekonomsku situaciju u kojoj se Španija nalazi. Pre nego što je na scenu stupila svetska ekonomska kriza, Španija je već prolazila kroz svoju, te je ova nova opustošila španske firme i time je podigla na evropski vrh po nezaposlenosti. Nezaposlenost je najveća u istoriji i iznosi 20.3% što ispadne preko 4,000,000 ljudi. Na taj broj valja dodati i oko 1,000,000 milion ilegalnih emigranata, pa se brzo dolazi do zaključka da je konkurencija na tržištu rada veoma oštra sa jedne strane, a država vrlo rezervisana prema novim emigrantima. Drugim rečima, u trenutnoj situaciji je veoma teško doći do posla, ali za uporne i sposobne ima nade…

Pre nego što se upustite u traženje posla vrlo je korisno upoznati se kako do radne dozvole. Ima nekoliko načina:

    tako što vam firma ponudi posao i zatraži radnu dozvolu za vas;
    tako što vam firma ponudi posao za deficitarno zanimanje i tada automatski dobijate radnu dozvolu bez mnogo formalnosti;
    da otvorite svoju firmu, i
    da se oženite.

Prvi slučaj može potrajati nekoliko meseci (od trenutka kada vam ponude posao). Sastoji se od toga da firma mora konsultovati Biro za zapošljavanje koji među onih 4,000,000 pokuša da nađe nekog ko bi bio prikladniji za posao (a to je često samo činjenica da je dotična osoba nezaposlena), pa sa negativnom potvrdom (tj. potvrdom da nikog nisu pronašli) i vašim kvalifikacijama (diploma fakulteta, sertifikati za jezik, profesionalni sertifikati i sl.) se traži radna dozvola od Ministarstva rada. Da bi sve prošlo kako treba potrebno je konkurisati za posao koji niko neće ili ne ume da radi, a tu je često potrebno više sreće nego pameti.

Drugi slučaj je isti kao prvi osim što Biro za zapošljavanje svako tromesečje izbacuje katalog deficitarnih zanimanja po oblasti. To znači da ako vi pronađete svoju profesiju u tom katalogu u određenoj oblasti, onda morate pronaći i firmu koja bi vam ponudila takav posao u istoj toj oblasti. U tom slučaju radna dozvola se dobija bez većih problema.

Slučaj otvaranja firme je komplikovan u birokratskom smislu. To je bio moj prvi pokušaj koji sam opisao u prethodnim člancima, ali nije uspeo zbog komplikovanosti procedure kao i rizika (zbog krize). Za ovu varijantu je najbolje konsultovati specijalizovanog advokada u Španiji, a oni naplaćuju svoj honorar u rangu od 500 do 1000 evra.

Poslednja varijanta je oženiti španjolku (ili španca), ali za to nema dobar savet :-)
Konačno nešto malo praktičnije…

Prvi i najlogičniji korak traženja posla je pogledati oglase. Jedan od najvećih španskih pretraživača poslova je sajt InfoJobs.net. Uglavnom pokriva sve vrste poslova, a kandidatu nudi razne mogućnosti uvida u praćenja svoje kandidature, konkurencije i tome slično. Drugi pretraživač, takođe popularan ali specijalizovan za poslove u informatici je TecnoEmpleo.com. Po mogućnostima je sličan InfoJobsu, ali za informatičare je koristan jer nudi statistiku otvorenih pozicija po tehnologiji. Kao pomoćna varijanta mogu se  koristiti oglasi u novinama „El Pais“ i međunarodni pretraživač poslova Monster.com za Španiju.

Kod pretraživača za posao se konkuriše posredno šta nosi određene prednosti, ali i mane. Mana je često što se mora ići preko agencije za zapošljavanje ili tzv. body shopa (firma koja „iznajmljuje“ svoje stručnjake drugoj firmi, pritom uzimajući veliki honorar, a inženjerima isplaćujući bakšiš) čiji interes se ponekad i ne poklapa sa interesom kandidata. Da bi se to izbeglo najbolje je kontaktirati firme direktno, tj. koristeći ponude za posao preko sajta firme. Ali koje firme konkretno? Dobro mesto za početak istraživanja je lista najboljih poslodavaca u Španiji 2009. godine.

Ako još ne govorite španski imaćete problem… i to ne jedan. Oglasa na engleskom ima relativno mali broj, pa se u njih ne treba uzdati mnogo. Nepoznavanje jezika je u ovom slučaju veliki hendikep i dobro je investirati makar onoliko da se čovek snađe u oglasima, da (mu neko) prevede CV i otkuca poneki uvodni e-mail firmi. Španci inače veoma loše govore engleski, tako se na isključivo znanje engleskog ne treba oslanjati.

Ako se prijavite na neku poziciju nemojte očekivati da će vas odmah zvati… nemojte očekivati da će vas zvati uopšte! Ne samo da nemaju običaj da zovu, već se ne trude mnogo ni da vas obaveste o primljenom rezimeu. Iako na sajtovima možete da pratite status konkursa i da li ste ušli u uži izbor, često se firme moraju kontaktirati lično da bi se saznalo kuda sve to vodi. Zato je najbolja praksa slati što više prijava i time sebi povećati šansu.

Kada već stignete do intervijua najbolja strategija je da ne pominjete da vam treba radna dozvola (osim ako ne pitaju) već ih staviti pred svršen čin ako ne kada vam daju ponudu onda makar kada steknete utisak da je ishod interviju bio pozitivan i da deluju zainteresovano. Po mom iskustvu, većina firmi nema iskustva sa tim papirima ni sa procedurom ali kada god sam hteo da odbijem neku ponudu za posao (od agenta iz agencije za zapošljavanje) prvo bih mu rekao da mi treba radna dozvola pre nego što bilo šta krene da mi priča. Obično urodi plodom i više nikad ne zovu.

Što se plata tiče, minimalac je oko 600 evra mesečno, a sa tim je veoma teško preživeti. S ozbirom da su cene stanova astronomske ni (prosečna) plata od 1200 evra (u Madridu) ne garantuje iole udoban život. Udobno počinje da se živi tek sa nekih 27000 evra bruto godišinje (oko 1400 evra mesečno zavisno od bračnog stanja, starosti, obrazovanja, sunčevih pega i sl.), ako ne i više. Te plate uglavnom odgovaraju visokokvalifikovanim kandidatima sa 3-5 godina iskustva. Sa druge strane, usled krize tendencija je da se plate smanjuju, tako da se recimo sada plaća između 20 i 30 hiljada evra bruto godišnje za posao koji se ranije plaćao između 30 i 40 hiljada.

Migracioni servisni centar nudi informator sa detljanijim informacijama. Mozete ga preuzeti ovde:

http://www.migrantservicecentres.org/userfile/Zemlja%20odredista%20Spanija%20-%20informator%20_nov_.pdf

source: index.hr

Comments

Popularni postovi

Živjeti i raditi u Italiji

Želite li raditi u Nizozemskoj?